Muzikë

Dua Lipa publikon albumin e ri në vitin 2024

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa po përfundon albumin e saj të tretë. Ai pritet të publikohet në vitin 2024.

Pavarësisht trendit të muzikantëve që shpallin dhe vonojnë regjistrimet me vite, Lipa pothuajse me siguri do ta përmbushë afatin e saj, shkruan New York Times, përcjell Albinfo.ch.

Rekordi i radhës do të jetë ende pop, thotë ajo, që të mos “shkrihen fansat e saj”. Ajo nuk dëshiron t’i “tëhuajsojë” ata, megjithëse po zhvillon një tingull të ri që mund të informohet më pak nga ritmet e shtëpisë dhe disko nën këngë si “Physical” dhe “Halucinate” sesa nga psikedelia e epokës 1970.

Ajo po punon me një grup më të vogël bashkëpunëtorësh për shkrimin e këngëve, duke përfshirë Kevin Parker të grupit australian të psiko-rokut Tame Impala, një thashethem që ajo e konfirmon duke e mohuar: “Nuk e di për çfarë po flisni”, thotë ajo, pastaj shikon larg dhe qesh pak.

Por ajo është veçanërisht e heshtur në lidhje me albumin e ardhshëm, sepse është ende në zhvillim – një proces që është “izolues dhe emocionues”, thotë ajo, edhe nëse “nuk e keni idenë se çfarë reagimi do të jetë sapo të dalë, kështu që ka një ndjenjë nervoze”.

Pas “Future Nostalgia”, Dua Lipa punoi me Blessed Madonna për Club Future Nostalgia , një album remix që përmbante paraqitje të ftuar nga Missy Elliott, Madonna, Mark Ronson, dhe më shumë.

Që atëherë, ajo ka bashkëpunuar për materiale të reja me njerëz si Megan Thee Stallion, Calvin Harris dhe Elton John, dhe ka lansuar si një podcast ashtu edhe një buletin kulturor.

Këngëtarja kohët e fundit u shfaq si Barbie sirenë në filmin e Greta Gerwig, dhe gjithashtu duke publikuar këngën “Dance the Night” si pjesë e kolonës zanore të filmit “Barbie”./Albinfo.ch/