Muzikë

Dua Lipa rrëfen historinë e saj në programin e famshëm të Graham Norton

Së fundmi, këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, ka folur për përvojën e saj të shpërnguljes në Londër pasi u largua nga shtëpia e saj e familjes në Kosovë kur ishte vetëm 15-vjeçare, përcjell albinfo.ch.
E lindur fillimisht në Londër nga prindër shqiptarë që ikën nga konflikti dhe paqëndrueshmëria politike në Ballkan, Dua u largua nga Mbretëria e Bashkuar në vitin 2008, kur familja e saj u zhvendos në Prishtinë për të jetuar, pasi Kosova shpalli pavarësinë.
Megjithatë, pas disa vitesh, ylli në krijim vendosi të kthehej me guxim në Britaninë e Madhe vetëm në moshën 15-vjeçare për të ndjekur ëndrrat e saj për t’u bërë një yll i muzikës pop, shkruan DailyMail, përcjell tutje albinfo.ch.
Duke u shfaqur në emisionin e famshëm britanik “The Graham Norton Show”, i cili do të transmetohet të premten, Dua, 29 vjeçe, zbuloi se si ndihej vërtet në kohën kur u rikthye në Londër.
Ajo teksa rrëfen historinë e saj, tregon se: “U ktheva në Londër nga Kosova vetëm kur isha 15 vjeçe, sepse kishte më shumë mundësi në muzikë në Londër. Ishte një kohë e mirë”.
E pyetur se si ndihej duke bërë një lëvizje kaq të madhe në një moshë kaq të re, interpretuesja e hitit “Levitating” zbuloi se pavarësisht mungesës së tyre fizike ajo ende ndihej jashtëzakonisht e mbështetur nga familja e saj.
“Jam shumë pranë prindërve të mi, të cilët më besuan shumë, ndaj isha mirë…”, ka treguar Dua.
Dua u kthye në Britaninë e Madhe në vitin 2014, pasi besonte se duhej të lëvizte nëse donte të depërtonte në tregun ndërkombëtar të muzikës.
Pasi u kthye në Londër, ajo u transferua me një mike më të madhe të familjes në Camden dhe ndoqi shkollën Parlament Hill, ku arriti katër nivele A në Politikë, Psikologji, Anglisht dhe Studime Mediatike.
Pavarësisht distancës, Dua qëndroi pranë familjes dhe nëna e saj madje fluturoi në Londër për mbrëmjet e prindërve.

Krahas shkollës dhe punës së çuditshme të modelimit për ‘ASOS’ dhe ‘Topshop’, adoleshentja po merrte mësime në fundjavë në ‘Sylvia Young Theatre School’, ish-studentët e së cilës përfshijnë emra si: Billie Piper, Amy Winehouse, Rita Ora dhe Keeley Hawes, dhe xhironte ‘cover’ të këngëve po, të cilat i publikonte në YouTube dhe SoundCloud.
Përfundimisht videot e saj ranë në sy të Ben Mawson në ‘Tap Management’, i cili përfaqëson emra të njohur të muzikës si: Ellie Goulding, Lana Del Rey dhe Leigh-Ann Pinnock të Little Mix.
Kënga e saj origjinale “Hotter Than Hell”, e cila u shfaq në albumin e saj debutues të vetëtitulluar “Dua Lipa”, çoi në nënshkrimin e një kontrate me shtëpinë diskografike me Warner Bros. Records në vitin 2014.
Dhe, ishte pa dyshim vendimi i duhur pasi Dua që atëherë ka bërë një turne në botë me një album që është renditur i pari në top-listat e muzikës, ka marrë tri çmime “Grammy” dhe gjashtë çmime “Brit”.
Duke diskutuar për projektet që po sjell, Dua tha: “Një album do të dalë së shpejti. Nuk e kam shpallur ende titullin, por një pjesë e madhe e tij do të jetë më organike me instrumente live”.
Bashkë me aktoret fituese të çmimit “Oscar”, Kate Winslet dhe Cate Blanchett, yllin e “Hustle”, Adrian Lester dhe superyllin e popit Justin Timberlake, Dua foli edhe për paraqitjen e saj në filmin “Barbie” të regjisores Greta Gerwig.
Ajo bëri shaka: “Është shumë e turpshme të flasësh për këtë ndërsa ulesh në një divan me aktorë të mëdhenj legjendarë, por unë jam shumë krenare për këtë dhe ishte shumë argëtuese”.
Duke folur për kolonën zanore të filmit, “Dance the Night”, ajo tha: “Fillimisht e kompozuam bazuar në atë që na tha Greta për filmin dhe ishim anuar drejt krizës ekzistenciale të kukullës ‘Barbie’ dhe mendimeve për vdekjen. Ishte mjaft errësirë”.
“Pastaj ne duhet ta shihnim filmin dhe unë e kisha ndryshuar pak, kështu që vendosëm ta shkruanim këngën si partiturë duke ndjekur lëvizjet e kërcimit. E gjithë kolona zanore është e mahnitshme”, tha Dua Lipa.