Kosova

Edhe Sokol Bashota ftohet nga Gjykata Speciale

Pas, Kryeministrit Ramush Haradinaj e zëdhënësit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqi, radhës së ftesave për intervistim nga Gjykata Speciale i është bashkangjitur edhe ish-anëtari i Shtabit të UÇK-së, Sokol Bashota.

Lajmin e ka konfirmuar lideri i PDK-së, Kadri Veseli.

“Lufta e popullit shqiptar për të jetuar i lirë dhe i pavarur me dinjitet e krenari kombëtare në trojet e veta shekullore të Kosovës, është një ndër kapitujt më të ndritur të historisë sonë bashkohore dhe askush nuk do mund ta njollosë dot. Me keqardhje pranova sot lajmin e thirrjes nga Gjykata Speciale të ish-zëdhënësit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, z. Jakup Krasniqi, menjëherë pasi janë thirrur tashmë ish- shefi i Shtabit të UÇK-së, Bislim Zyrapi, ish- komandanti i Zonës Operative të Dukagjinit, Ramush Haradinaj dhe ish- anëtari i Shtabit të UÇK-së, Sokol Bashota. Kjo është një goditje për bashkëluftëtarët e mi, për UÇK-në dhe luftën tonë, por unë jam i sigurt që do ta kapërcejmë me kurajo dhe nder këtë sfidë së bashku dhe do dalim prej saj më të fortë se më parë. Unë jam i bindur se ata do të kthehen përsëri të pafajshëm e kryelartë, sepse e drejta ka qenë dhe mbetet në anën tonë dhe ne kemi qenë në anën e duhur të historisë”, ka shkruar Veseli në Facebook.