Lajme

Ekonomia ruse do të tkurret me 15 për qind

Ekonomia e Rusisë do të tkurret me 15 për qind këtë vit dhe 3 për qind të tjera në vitin 2023 për shkak të sanksioneve perëndimore, sipas Institutit të Financave Ndërkombëtare, një grup global tregtar bankar.

Mbështetja e monedhës ruse janë shitjet e forta të naftës dhe gazit natyror dhe Banka qendrore ruse, e cila ka rritur normat e interesit dhe ka vendosur kontrolle kapitali për të mbajtur paratë që të largohen nga vendi.

Presidenti Vladimir Putin tha këtë javë se papunësia dhe inflacioni po zvogëlohen, duke mbështetur pretendimet e tij të shpeshta se Rusia ka sukses pavarësisht sanksioneve perëndimore.

Megjithatë, instituti i financave argumentoi se sanksionet, pjesërisht duke inkurajuar kompanitë e huaja të braktisin Rusinë, “po zhbëjnë ekonominë e saj, duke zhdukur më shumë se një dekadë rritje ekonomike dhe disa nga pasojat më domethënëse ende nuk janë ndierë”./Euronews