Muzikë

Elbenita Kajtazi, artistja më e dalluar në Hamburg, vlerësohet si kurorë e operës për vitin 2022

Sopranoja e njohur ndërkombëtare me prejardhje nga Kosova, Elbenita Kajtazi, është vlerësuar me kurorën e operës së vitit 2022. Këtë e ka bërë të ditur drejtori artistik i Operës Shtetërore të Hamburgut, Christoph von Dohnányi, transmeton albinfo.ch.

“Në opera, interpretimi Violetta nga sopranoja Elbenita Kajtazi, e cila këndoi dhe interpretoi edhe më bindshëm se paraardhëset e saj po aq të shquara si Pretty Yende dhe Aida Garifullina, ajo gjithashtu la nën hije partnerë të fortë, si Stephen Costello si Alfredo dhe Artur Ruciński si Germont, të cilët gjithashtu shfaqën një performancë fantastike. Për më tepër, Kajtazi në rolin e Manon e ngriti publikun në këmbë me një fortunë duartrokitjesh me Benjamin Bernheim në rolin e Des Grieux, i cili e plotësoi atë në skenë”, shkruan Elbenita Kajtazi në Facebook teksa artikulli një shkrim të portalit Klassik begeistert, ku ajo cilësohet fituese e kurorës së vitit 2022 si artistja më e dalluar në qytetin e Hamburgut.