Lajme

Festivali i Salzburgut në Austri po krenohet me Elbenita Kajtazin

Elbenita Kajtazi përgatitet në festivalin e Salzburgut, ku debutoi si artiste e re në skenën evropiane të operës

Është sopranoja shqiptare, Elbenita Kajtazi, e cila së fundmi ka nisur përgatitjet për festivalin në të cilin para pesë vjetëve u paraqit si artiste e re, ku debutoi në skenën evropiane të operës, transmeton albinfo.ch.

Elbenita nuk konsiderohet më një soprano e re, por me përvojë dhe potencial të jashtëzakonshëm. Ka marrë epitetin e sopranos së jashtëzakonshme që po lë gjurmë në skenën operistike.

Është në mesin e emrave me të cilët Festivali i Salzburgut në Austri po krenohet që i ka në programin me të cilin do të shënojë shekullin e parë.

Theksohet se Kajtazi do të ketë dy paraqitje si soprano, në uverturën “Egmont”, Op.84 të Ludwing van Beethoven dhe në veprën “Missa in tempore belli” të Thomas Hardy. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI