Lajme

Europianët e parë do të vaksinohen brenda vitit kundër koronavirusit

Së fundmi, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha të mërkurën se qytetarët e parë evropianë mund të vaksinohen para fundit të dhjetorit.

Në një fjalim në Parlamentin Evropian, ajo tha se ka dritë në fund të tunelit dhe se vendet anëtare të BE-së duhet të fillojnë të përgatiten për shpërndarjen e vaksinave.

“Ajo që vlen është vaksinimi. Shtetet anëtare duhet të bëhen gati tani. Ne po flasim për miliona shiringa, po flasim për organizimin e qendrave të vaksinimit, ne po flasim për personel të trajnuar që është atje. E gjithë kjo duhet të përgatitet”.

BE nënshkroi një marrëveshje me Moderna të mërkurën për të siguruar 160 milionë doza të vaksinës së kompanisë bioteknike të SHBA-së, e cila u zbulua të ishte 94.5% efektive në mbrojtjen nga COVID-19.

Moderna, Pfizer-BioNTech dhe Oxford-AstraZeneca po dorëzojnë të dhëna nga provat e tyre të vaksinave tek Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), organi përgjegjës për miratimin e vaksinave në BE.

Duke folur për radion RTE, ajo siguroi se “nëse të gjitha parashikimet ecin mirë, do të shpresonim shumë që të kishim një mendim pozitiv përpara Krishtlindjeve”.

Deputetja franceze Véronique Trillet-Lenoir ulet në Komitetin e Shëndetit të Parlamentit Evropian dhe ajo u bëri jehonë paralajmërimeve të dhëna nga Presidenti i Komisionit.

“Ne me të vërtetë nuk duhet të relaksohemi shumë, sepse ekziston një rrezik i madh i një ringjalljeje të pandemisë”.

Komisioni Evropian ka kërkuar që BE të ketë një përgjigje të koordinuar ndaj pandemisë, por ndërsa Trillet-Lenoir dëshiron që kjo të jetë e mundur, ajo ka dyshimet e saj se blloku është i aftë ta bëjë këtë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI