Lajme

“Facebook” ndalon lajmet e rreme në lidhje me vaksinat COVID-19

Masa zgjeron rregullat aktuale të Facebook-ut kundër gënjeshtrave dhe teorive të konspiracionit në lidhje me pandeminë

“Facebook” të enjten tha se do të hiqte pretendimet e rreme rreth vaksinave COVID-19, pas një njoftimi të ngjashëm nga YouTube në tetor.

Masa zgjeron rregullat aktuale të Facebook-ut kundër gënjeshtrave dhe teorive të konspiracionit në lidhje me pandeminë.

Facebook tha në një postim në blog se ndryshimi i politikës globale erdhi në përgjigje të lajmeve se vaksinat COVID-19 së shpejti do të përhapen në të gjithë botën. Dy kompani, Pfizer dhe Moderna, u kanë kërkuar autoriteteve amerikane autorizimin e përdorimit emergjent të vaksinës. Britania miratoi vaksinën Pfizer të mërkurën, duke kërcyer përpara pjesës tjetër të botës në garën për të filluar programin më të rëndësishëm në histori, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch

Informacioni i gabuar në lidhje me vaksinat e reja të koronavirusit është përhapur në mediat sociale gjatë pandemisë, përfshirë përmes postimeve virale kundër vaksinave të shpërndara nëpër platforma të shumta dhe nga grupe të ndryshme ideologjike, sipas studiuesve. Një raport i nëntorit zbuloi se 84 përqind e ndërveprimeve të gjeneruara nga përmbajtja e komplotit të lidhur me vaksinat erdhën nga faqet e Facebook-ut dhe Instagram-it.

Facebook tha se do të hiqte komplotet e vaksinave COVID-19, të tilla si siguria e vaksinave që po testohet në popullata specifike pa pëlqimin e tyre, dhe dezinformatat në lidhje me vaksinat.

“Kjo mund të përfshijë pretendime të rreme në lidhje me sigurinë, efikasitetin, përbërësit ose efektet anësore të vaksinave. Për shembull, ne do të heqim pretendimet e rreme se vaksinat COVID-19 përmbajnë mikroçipa”, tha kompania në një postim në blog, përcjell tutje albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI