Lajme

FIFA: Zvicra e pretendonte, por Shqipëria fiton talentin e saj

Lojtari shqiptar që karrieren e tij e ndërtoj në Zvicër do të luaj përfundimisht për Shqipërinë

Është bërë e ditur se Kombëtarja Shqiptare dhe ajo e Zvicrës prej disa vitesh janë në një betejë për lojtarët me origjinë shqiptare, të cilët kanë lindur dhe kanë nisur karrierën në kampionin zviceran, transmeton albinfo.ch.

Duket se betejat mes tyre shpesh janë zgjidhur edhe nga FIFA.

Së fundmi, lojtari shqiptar i quajtur Florian Kamberi ka luajtur me ekipet përfaqësuese zvicerane deri në U-21, pasi zgjodhi Shqipërinë, mësohet se atij i është bërë presion, aq sa FSHF iu drejtua FIFA-s për të drejtën ligjore që i takonte talentit kuqezi.

Duhet theksuar se Florian Kamberi ishte një nga risitë e trajnerit Edy Reja, në ekipin e përfaqësuses së Shqipërisë ndaj ndeshjeve me Andorrën dhe Francë.

E kjo pikërisht ngjalli reagime nga zviceranët, pasi që sipas tyre, FSHF nuk kishte siguruar ligjërisht të drejtën nga FIFA. Mirëpo pas ankesës së Zvicrës, FIFA përmes një letre dërguar FSHF-së ka njoftuar se lojtari ka të drejtë të luajë me Shqipërinë. /Albinfo.ch.

 

Related image

 

Image result for Florian Kamberi zvicer

 

Image result for Florian Kamberi zvicer