Bota

Franca i kundërpërgjigjet Trump për taksën ndaj verës franceze

Ministri francez i bujqësisë, Didier Guillaume ka thënë të martën se kërcënimi i presidentit amerikan Donald Trump për taksën e verërave franceze ishte “plotësisht i pa mend”.

Trump kërcënoi javën e kaluar që të bënte masën në shenjë hakmarrjeje për propozimin e Francës për të vjelur një taksë që synonte kompanitë e mëdha të teknologjisë amerikane – të njohura në Francë si ‘GAFAs’ (Google, Amazon, Facebook, Apple).

“Apsolutisht absurde, në aspektin e të pasurit debat politik dhe ekonomik, të thuash që nëse takson” GAFAs “, unë do të taksoj verën. Komplet plotësisht moronike,” tha Guillaume për BFM TV.

Por ajo që me të vërtetë ishte e padurueshme për Guillaume ishte pohimi i Trump se vera amerikane ishte më e mirë se vera franceze.

“Gjithmonë më kanë pëlqyer verërat amerikane më shumë sesa verërat franceze,” tha Trump përpara se të shtonte detajet shumë të rëndësishme – “edhe pse nuk pi verë.”

“Mua thjesht më pëlqen mënyra se si duken”, tha ai.

Prodhuesi dhe eksportuesi francez Olivier Fleury, i cili bën verëra në Bordo, “vajtoi” kërcënimin e Trump.

“Ky është një turp i tillë sepse tregu amerikan ka fituar avull. Normat e këmbimit janë goxha të dobishme, euro po i afrohet dollarit. Por me një çift më shumë dollarë për shishe do të ndryshojë plotësisht gjërat, thjesht mund të nënkuptojë që produktet tona do të hiqeshin nga raftet “, përcjell Albinfo.ch.