Lajme

Gjermanët, të habitur nga “mrekullia e koronës në Bernë”

“Krahasuar me bllokimin mbarëkombëtar në Gjermani dhe bllokimin e ashpër në Austri, një gjë shihet qartë: Zvicra po ecën rrugës së saj speciale, pa bllokim"

Numrat e infeksioneve me koronavirus në Zvicër janë në rënie, pavarësisht masave dukshëm më të buta në krahasim me vendet e tjera.

Në Gjermani njerëzit fërkojnë sytë me habi duke parë këtë “mrekulli”, transmeton albinfo.ch mediat gjermane

“Kështu, pavarësisht nga numri i lartë i rasteve, mund të vizitohen tregjet e Krishtlindjeve në Bernë ose të pihet verë e vluar në baret e improvizuara”.

Kjo shkakton habi të pabesueshme në Gjermani. Sidomos numri në rënie i infeksioneve: Pavarësisht masave të buta krahasuar me Gjermaninë, numri i rasteve po bie, përcjell albinfo.ch.

Tabloidi më i madh gjerman “Bild” ka vendosur këtë titull në ballinë: “Mrekullia e Koronës në Bernë?”

“Eksperiment i frikshëm”

Për gjermanët, gjallëria në kryeqytetin federal të Zvicrës ngjan me një “eksperiment të frikshëm”. “Krahasuar me bllokimin mbarëkombëtar në Gjermani dhe bllokimin e ashpër në Austri, një gjë shihet qartë: Zvicra po ecën rrugës së saj speciale, pa bllokim! Dhe kështu po merr mbi vte rrezik të lartë”, vazhdon gazeta.

Si provë, ajo tregon fotografi nga sheshi Waisenhausplatz i Bernës, ku do të qëndrojë tregu i Krishtlindjes i këtij viti deri në Krishtlindje, transmeton albinfo.ch. Pavarësisht nga korona, ky treg është mjaft i vizituar.

Dhe, rreziku i lartë që po marrin mbi vete zviceranët  nuk duket se po hakmerret deri më tani.

“Ekonomia, para jetëve të njerëzve” 

Por vlerësimi i luftës zvicerane kundër kurorës është parë tashmë sa herë edhe me tone kritike, jashtë vendit. Kështu “Spiegel” kohë më parë shkruante për rregullat “çuditërisht të buta” të kantoneve zvicerane në raport me virusin. Megjithëse numrat  rriteshin në atë kohë, “pothuajse askush nuk dukej të ishte shqetësuar seriozisht”.

Një artikull në revistën e njohur amerikane “Foreign Policy” kishte vënë këtë titull: “Zvicra vendos kurimin, ekonominë para jetëve njerëzore”, duke kritikuar qeverinë zvicerane, e cila po refuzonte të marrë masat e nevojshme shtrënguese.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI