Lajme

Gjermani, autobusi përfundon në përrua, humbin jetën dy fëmijë

Dy fëmijë kanë humbur jetën në mënyrë tragjike në Gjermani.

Një autobus shkolle u rrëzua në Gjermaninë Qendrore të enjten, duke vrarë dy fëmijë dhe duke lënë pesë të tjerë të plagosur rëndë, përcjell albinfo.ch.

Zyrtarët thanë që autobusi që mbante 22 fëmijë të shkollës fillore, të moshës tetë deri në 11 vjeç, rrëshqiti nga një rrugë e akullt, kalldrëmi, u rrëzua në një hendek dhe u rrëzua për disa herë pranë fshatit Berka në Thuringia. Fshati është 260 kilometra (160 milje) në jug-perëndim të Berlinit.

Stafi i urgjencës i çoi të gjithë fëmijët në spitalet përreth, përfshirë ata që ishin vetëm pak të plagosur. Edhe shoferi i autobusit mbeti i lënduar.

“Kur dy fëmijë vdesin, bota ndalon të funksionojë për një moment”, tha administratori i rrethit, Reinhard Krebs.