Lajme

Gjermani: Punëtorët në grevë, anulohen fluturimet

Greva e punëtorëve të hënën ka bërë që fluturimet të anulohen për udhëtimet brenda dhe jashtë qyteteve veriore gjermane të Bremenit, Hamburgut e Berlinit.

Punëtorët e aeroportit nisën largimet për mosmarrëveshje mbi pagën për netët e punës, fundjavën dhe pushimin, raporton DW, përcjell albinfo.ch.

200 fluturime u anuluan të hënën, ka njoftuar aeroporti i Berlinit që bëri të ditur se janë prekur 27 mijë pasagjerë. Ndërsa, aeroporti i Hamburgut tha se mund të shtyhen ose të anulohen fluturimet, derisa aeroporti i Bremenit tha se të hënën nuk do të ketë fluturime.

Shoqata e aeroporteve të Gjermanisë tha se rreth 45,000 pasagjerë u prekën drejtpërdrejt si rezultat i grevave, shkruan DW, përcjell albinfo.ch.

Largimet nga stafi i aeroportit vijnë pas bisedimeve të vështira për pagat.