Bota

Deri kur do t`i shijojë ditët e nxehta Gjermania?

Vera si duket ka bërë një kthim prapa në shtator, pasi që sot një pjesë e Gjermanisë kishte temperaturat deri në 34 gradë celsues.

Në gjithë vendin temperaturat gjatë ditës kishin lëvizur ndërmjet 29 dhe 34C, sipas meteorologëve gjermanë, përcjell albinfo.ch.

Në Berlin temperaturat arrinin deri në 32C, në Frankfurt 31C, në Këln 33C dhe në Mynih 28C.

Nxehtësia kishte filluar nga fundjava dhe kishte vazhduar edhe të hënën, kur temperaturat u rritën gjithashtu mbi 30C në gjithë vendin.

Por, moti i verës pritet të ulet të mërkurën, kur temperaturat midis 24 dhe 31C parashikohen në gjithë vendin.

Të enjten ato pritet të bien edhe më shumë deri në 20 gradë,

Gjermania nuk është i vetmi vend evropian që po i shijon ditët e nxehta. Në pjesën jugperëndimore të Francës temperaturat kanë arritur një rekord prej 37.9C. /albinfo.ch