Lajme

Gjermania forcon kontrollet kufitare me Austrinë përpara samitit të G7-ës

Për të rritur sigurinë për krerët e shteteve që marrin pjesë në samitin e G7 në Schloss Elmau, pranë resortit alpin të Garmisch-Partenkirchen, Gjermania po rivendos përkohësisht kontrollet kufitare, përfshirë në kufirin e saj me Austrinë, transmeton albinfo.ch.

Qyteti Garmisch-Partenkirchen ndodhet në Bavari, i cili ndan një kufi 815 kilometra me Austrinë dhe është vetëm disa kilometra nga shteti i Tirolit të Austrisë.

Kontrollet kanë për qëllim parandalimin e autorëve të mundshëm të dhunshëm që të hyjnë në Gjermani përpara samitit të G7, i cili do të zhvillohet nga 26 deri më 28 qershor.

“Prandaj, udhëtarët duhet të presin që të kontrollohen gjatë kësaj periudhe”, tha Ministria e Brendshme e qeverisë në një deklaratë. Kufiri është veçanërisht i ngarkuar me udhëtarë.

Ministria gjermane tha se kontrollet do të kryhen në “kufijtë e brendshëm gjermanë, tokësorë, ajrorë dhe detarë të Shengenit”, në varësi të situatës, që do të thotë se ato mund të jenë më intensive në zona të caktuara ose në data të caktuara, transmeton tutje albinfo.ch.