Bota

Gjermania po synon forcimin e mbrojtjes kibernetike para mbledhjes së Parlamentit Europian

Zyrtarët gjermanë po mundohen që ta forcojnë sigurinë kibernetike pas një shkeljeje të gjerë të të dhënave nga një student 20-vjeçar që zbuloi dobësinë e ekonomisë më të madhe të Evropës përpara një zgjedhje kritike të Parlamentit Evropian në maj.

Zyrtarët thonë se ata janë të shqetësuar për sigurinë dhe rritjen e ndërgjegjësimit para zgjedhjeve të ardhshme, ku votuesit nga i gjithë Bashkimi Europian do të zgjedhin ligjvënësin për parlamentin, mes shqetësimeve se fuqitë e huaja ose forcat e krahut të djathtë mund të kërkojnë të manipulojnë zgjedhjet.

“Ne duhet të mendojmë për masat parandaluese,” i tha Reuters Ministri i Brendshëm Horst Seehofer, përcjell Albinfo.ch. 

Autoritetet gjermane kanë thënë se një student i paidentifikuar që jetonte me prindërit e tij kishte pranuar një nga shkeljet më të mëdha të të dhënave të Gjermanisë, që përfshinte rrjedhjen e të dhënave personale dhe dokumenteve të rreth 1,000 vetëve, përfshirë kancelaren Merkel dhe politikanë të tjerë dhe individë të profilit të lartë.

“Në qoftë se ishte aq e lehtë për të thyer një llogari që një 20-vjeçar mund ta bënte atë në dhomën e gjumit të shtëpisë së prindërve të tij, të tjerët mund ta bëjnë këtë gjithashtu,” tha Holger Muench, kreu i policisë kriminale federale të BKA.

“Hakerët profesionistë kanë edhe më shumë metoda për të vjedhur fjalëkalime dhe për të bërë më shumë burime”.

Ministri i brendshëm të martën përvijoi disa masa të dizajnuara për të përmirësuar sigurinë, duke përfshirë planet për të angazhuar qindra ekspertë shtesë kibernetikë për forcën e policisë federale dhe agjensinë federale të sigurisë kibernetike të BSI dhe për të krijuar një sistem paralajmërues të hershëm duke krijuar një njësi për përdorimin e teknologjisë për të monitoruar dhe parandaluar sulme të tilla, shkruan Reuters, përcjell Albinfo.ch. 

Dhe, qeveria në gjysmën e parë të këtij viti do të përditësojë një ligj ekzistues të sigurisë me më shumë mbrojtje për industrinë dhe qytetarët, tha ai.

Seehofer tha gjithashtu se qeveria do të shtojë trajnimin për politikanët dhe publikun e gjerë rreth përdorimit të fjalëkalimeve të sigurta, duke shtuar se shumë njerëz vazhdojnë të përdorin ato që janë të lehta për t’u menduar.

BSI dhe policia kriminale federale u takuan të mërkurën me ligjvënësit për të diskutuar rastin dhe për të nënvizuar procedurat më të mira të sigurisë.

Politikanët gjermanë kanë kritikuar agjencitë e sigurisë për mos veprime më herët për të trajtuar shkeljen. BSI ka thënë se është kontaktuar nga një ligjvënës në fillim të dhjetorit për aktivitetin e dyshimtë në llogaritë e tyre private të medias elektronike dhe të medias, dhe ishte i vetëdijshëm për katër raste të tjera gjatë vitit 2018, por nuk arriti t’i lidhë ato derisa shkalla e plotë e shkeljes u bë e dukshme.

“Në atë kohë, ne i pamë dhe ata dukeshin si raste të izoluara”, u tha gazetarëve shefi i BSI Arne Schoenbohm. BSI është përgjegjëse për mbrojtjen operacionale të rrjeteve qeveritare; shumica e të dhënave të prekura në shkeljen e fundit erdhën nga llogaritë personale.

I dyshuari gjithashtu ishte i njohur për autoritetet për përpjekjet e mëparshme për vjedhjen e të dhënave private në 2017, edhe pse nuk kishte bindje paraprake. Gazeta Bild citonte burime hetimore të mërkurën vonë duke thënë se i dyshuari kishte blerë disa nga fjalëkalimet dhe të dhënat që ai postoi në web të errët, ose darknet, një pjesë e internetit që shtrihet përtej mundësive të motorëve të kërkimit, shkruan Reuters, përcjell Albinfo.ch. 

I pyetur se pse autoritetet nuk e kishin vënë nën vëzhgim pas këtij incidenti, shefi i BKA Muench tha: “Është një krim i zakonshëm, si vjedhje dhe nuk mund t’i vësh nën kontroll të gjithë, veçanërisht nëse janë në moshë kaq të re”.