Lajme

Greqia i bën maskat ​​e detyrueshme, pas rritjes së rasteve të COVID-19

Greqia do ta bëjë të detyrueshme maskën në kuvertën e trageteve që lundrojnë në ishujt e saj, duke shtrirë kërkesën përtej hapësirave publike të brendshme, pas një rritje të papritur të infeksioneve.

Greqia raportoi 110 raste të reja të shtunën, rritja e saj më e lartë njëditore në disa javë.

75 raste të tjera të konfirmuara u raportuan të dielën.

Javën e kaluar Greqia bëri që maska të jetë e detyrueshme në të gjitha hapësirat publike të brendshme dhe gjithashtu në hapësirat në natyrë, ku distancimi i duhur shoqëror nuk mund të vërehet.

Greqia deri më tani ka konfirmuar 4662 raste me COVID-19 dhe 208 vdekje, një numër relativisht i ulët në krahasim me shumë vende evropiane, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.