Lajme

Hapet sërish pika kufitare mes Afganistanit dhe Pakistanit

Kufiri Torkham tani është përsëri i kalueshëm, më shumë se një javë pasi u mbyll pas një shkëmbimi zjarri midis rojave kufitare, teksa kjo është një nga pikat më të rëndësishme kufitare midis vendeve, shkruan DW, përcjell albinfo.ch.

Mijëra njerëz dhe qindra automjete kanë kaluar pikën kufitare Torkham që nga mëngjesi i sotëm, ka njoftuar një zyrtar pakistanez kufitar, ndërsa trajtimi i kamionëve është gjithashtu “në progres”. Përveç kësaj, shtetas afganë u kthyen në atdheun e tyre.

Torkham është pika më e ngarkuar e kalimit për tregtinë dhe trafikun e pasagjerëve në kufirin 2600 kilometra të gjatë midis Afganistanit dhe Pakistanit. Ndodhet në gjysmë të rrugës midis kryeqyteteve Kabul dhe Islamabad.

Më 6 shtator rojat kufitare hapën zjarr atje në një mosmarrëveshje mbi ndërtimin e një poste afgane, si rrjedhojë, kalimi u mbyll.