Futboll

Historia e rritjes së Zidan Tairit në futbollin zviceran

“Emrin `Zidan`e ka zgjedhur babai im, i cili është edhe vetë një fans i madh i futbollistit legjendar, Zinedine Zidane”

Albinfo.ch hedh një vështrim në karrierën e jashtëzakonshme sportive të Zidan Tairit dhe rreth asaj se si pasioni për futbollin ia ndryshoi jetën. Mësoni se si familja e tij dhe FCZ ndikuan në vendimin e tij për t’u bërë futbollist profesionist.

Albinfo.ch: Cilat janë tri përvojat që kanë karakterizuar më shumë rrugën tuaj drejt një karriere të suksesshme futbolli?

 Tairi: Përvoja e parë ishte një rast turneu ndërkombëtar ku më shpallën si lojtarin më të mirë nga gjithsej 40 ekipe të ndryshme. Kjo njohje ishte një moment historik i rëndësishëm për mua dhe konfirmoi talentin dhe pasionin tim për futbollin. Eksperienca e dytë formuese erdhi kur bëra një kontratë me kompaninë Adidas, në moshën 12-vjeçare. Kjo ngjarje ishte jo vetëm një nder i madh, por edhe dëshmi se po njiheshin aftësitë dhe potenciali im. Dhe, përfundimisht, pranimi në kombëtaren e Zvicrës U15 ishte një përvojë e paharrueshme. Ishte një moment krenarie të ndodhesha në fushë për vendin tim dhe të konkurroja me lojtarët e rinj më të mirë. Këto tri përvoja formësuan rrugën time drejt një karriere të suksesshme futbolli dhe më treguan se puna e palodhur, pasioni dhe talenti, në kombinim, mund të çojnë në rezultate të jashtëzakonshme.

Albinfo.ch: Kur e kuptuat se donit ta kthenit pasionin për futbollin në karrierë?

 Tairi: E dija që në ditët e para në FC Cyrih se doja ta ktheja pasionin për futbollin në karrierë. Klubi jo vetëm që më dha një mjedis profesional për të zhvilluar aftësitë e mia, por edhe mundësinë për të konkurruar me lojtarë të talentuar dhe për t’u përmirësuar vazhdimisht. Çdo moment në fushë dhe çdo stërvitje më forconte dëshirën për t’u bërë futbollist profesionist. Atmosfera, emocionet e tifozëve dhe fitoret e paharrueshme më bënë të ndihem se kjo ishte rruga e duhur për mua. Që atëherë kam punuar shumë për të përmirësuar aftësitë e mia dhe për të avancuar karrierën time.

Albinfo.ch: A lidhet emri ‘Zidan’ me dëshirën e prindërve tuaj për t’u bërë yll futbolli? Si ndihet familja juaj për sukseset tuaja sportive?

 Tairi: Emrin “Zidan” e ka zgjedhur babai im, i cili është edhe vetë një fans i madh i futbollistit legjendar, Zinedine Zidane. Sigurisht që nuk është rastësi që babai im zgjodhi emrin tim në përkim me admirimin e tij për këtë lojtar të shquar. Por nëse emri im ka një kuptim të caktuar simbolik, familja ime angazhohet për mbështetje të pakushtëzuar për mua dhe sukseset e mia sportive. Ajo më ka dhënë gjithmonë mbështetje dhe inkurajim 100 për qind, si në momente të mira ashtu edhe në kohë të vështira. Pa mbështetjen dhe motivimin e tyre të vazhdueshëm nuk do të isha këtu ku jam sot. Unë jam thellësisht mirënjohës për familjen time dhe rolin e saj të rëndësishëm në karrierën time futbollistike.

Albinfo.ch: A ka pasur momente të vështira gjatë karrierës suaj që ju është dashur të kapërceni? Si jeni përballur me to?

Tairi: Ka pasur patjetër momente të vështira në karrierën time futbollistike që më është dashur t’i kapërcej. Një nga ato momente ndodhi gjatë kohës sime në U15 në FC Cyrih, kur unë po luftoja me çrregullimet e rritjes. Kjo sfidë zgjati rreth 2 deri në 3 muaj dhe ishte një sforcim mendor dhe fizik. Nuk ishte e lehtë të përballesh me ndryshimet trupore dhe kufizimet që vinin me to. Por e dija se nuk mund të dorëzohesha nëse doja të arrija qëllimet e mia. U desh shumë durim, këmbëngulje dhe forcë mendore për të kaluar këtë fazë. Më duhej të bëja pushime dhe të fokusohesha në rikuperimin tim. Për fat të mirë, ngecja nuk zgjati shumë dhe unë munda të dal më i fortë nga kjo sfidë. Kjo përvojë më mësoi se sado e vështirë të jetë rruga, nuk duhet të dorëzohesh kurrë dhe se forca mendore është po aq e rëndësishme sa edhe aftësia fizike.

Albinfo.ch: Sa ka luajtur rol trashëgimia juaj e Gostivarit në ditët tuaja shkollore dhe sportive dhe si ka ndikuar ajo në karrierën tuaj?

Tairi: Origjina ime nga Gostivari nuk ka luajtur rol të drejtpërdrejtë gjatë kohës së shkollës dhe sportit dhe nuk ka ndikuar drejtpërdrejt në karrierën time. Edhe pse Gostivari është një qytet me një kulturë të gjallë futbolli, pasioni im për sportin nuk u formësua vetëm nga trashëgimia ime e atjeshme. Ishin mbi të gjitha ambiciet e mia, pasioni për sportin dhe mbështetja e familjes dhe trajnerëve që e shtynë karrierën time përpara.

Unë jam krenar për origjinën time dhe e mbaj atë në zemër. Kultura dhe populli i Gostivarit më kanë dhënë vlera si përkushtimi, ambicia dhe respekti që më ndihmuan në rrugën time. Është e rëndësishme të vlerësoj rrënjët e mia dhe të admiroj diversitetin e futbollit.

 


 Biografi e shkurtë:

  • Emri e mbiemriZidan Tairi
  • Vendi ku vepron:Zvicër/Gjermani
  • Profesioni:Futbollist