Lajme

Historike: Nora Gjakova i sjell një tjetër medalje të artë Kosovës nga Lojërat Olimpike

Ekipi i xhudos po shkruan histori në Lojërat Olimpike ‘Tokio 2020’

Kosova sërish e artë në Lojrat Olimpike Tokio 2020. Nora Gjakova ka fituar medaljen artë në kategorinë deri në 57 kilogramë, duke shkruar kështu historinë për Kosovën, pasi është e dyta brenda garimit në këto Lojëra Olimpike që po mbahen në Tokio, transmeton albinfo.ch.

Xhudistja nga Peja ka mposhtur francezen Sarah Leoine Cysique, duke siguruar kështu suksesin e saj më të madh në karrierën e saj prej një xhudisteje.

Mund të jetë një imazh i 1 person, në këmbë, ambiente të brendshme dhe teksti

Fillimisht, xhudistja jonë ka arritur të fitojë ndaj kundërshtares Kaja Kajzer nga Sllovenia, duke arritur kështu të shkojë në gjysmëfinale.

Ajo ka arritur të fitojë me Ippon. Gjakova fillimisht mori një waz-ari, kurse më vonë e përfundoi ndeshjen me Ippon për t’u kualifikuar në gjysmëfinale.

Ndërkohë, më herët ka mundur edhe holandezen Sanne Verhagen, në kuadër të Lojërave Olimpike Tokio 2020.

Mund të jetë një imazh i 2 persona dhe njerëz në këmbë

Në përballjen me japonezen, Gjakova fitoi përmes “Golden Score”, duke kaluar kështu në finale.

Xhudistja nga Kosova në finale triumfoi ndaj francezes që u ndëshkua me karton të kuq, e që sinjalizoi edhe triumfin e pejanes në këto Lojëra Olimpike.

Kujtojmë se kjo është medalja e dytë e artë për Kosovën, pas asaj të Distria Krasniqit qysh në ditën e parë të garës më të madhe për sportistë në botë.

Mund të jetë një imazh i një ose më shumë persona dhe njerëz në këmbë


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI