Koronavirusi: çast pas çasti

Holanda shënon 134 viktima të reja të koronavirusit

Qeveria holandeze ka marrë masa të gjera për ta luftuar përhapjen

Autoritetet shëndetësore të Holandës njoftuan të mërkurën se në 24 orët e fundit janë shënuar 134 viktima të koronavirusit.

Kështu, numri i përgjithshëm i personave të vdekur nga virusi i ri në këtë vend ka shkuar në 1173 persona, shkruan “Reuters”.

Përpos viktimave, u regjistruan edhe 1019 raste të reja të infektimeve, duke e çuar në 13 mijë e 614 shifrën e përgjithshme të të prekurve.

Qeveria holandeze ka marrë masa të gjera për ta luftuar përhapjen e koronavirusit, përfshirë mbylljen e shkollave, kafeneve dhe klubeve të sportit.

Ndryshe, shtetet evropiane që janë prekur më së shumti nga virusi i ri janë Italia, Spanja, Gjermania dhe Britania e Madhe.