Lajme

Hollësi të reja, këto janë viktimat e sulmit terrorist në Vjenë

Tashmë është bërë e ditur se Kujtim F., vrasësi 20-vjeçar, qëlloi katër persona në sulmin e tij të hënën në mbrëmje në qytetin e Vjenës, transmeton albinfo.at.

Sipas raporteve të dala, thuhet se viktimat janë dy persona austriakë, njëri 39 vjeç dhe një grua 44 vjeçe, si dhe dy shtetas të huaj, një femër gjermane (24) dhe 21-vjeçar i Maqedonisë së Veriut, Nexhip V., me orgjinë shqiptare. Duhet theksuar se një nga dy gratë kishte studiuar në Universitetin e Arteve të Zbatuara në Studimet e Vjenës, transmeton tutje albinfo.at.

Nga ana tjetër, 24-vjeçarja ishte një kameriere, ajo u qëllua para një restoranti në Ruprechtsplatz.

Ndërkohë që 21-vjeçari u qëllua në cep të tregut të mishit dhe tregut të fermerëve. Ai erdhi nga Maqedonia e Veriut, ku jetonin prindërit e vrasësit para se të vinin në Austri.

39-vjeçari austriak u qëllua përpara një restoranti të ushqimit të shpejtë në Schwedenplatz.

Përveç kësaj, një grua 44-vjeçare vdiq nga plagët e saj me armë zjarri në spital.

 13 persona kishin plagë me armë zjarri

Autoritetet tani numërojnë gjithsej 23 të plagosur midis moshës 21 dhe 43 vjeç. Sipas policisë së Vjenës, shtatë prej tyre janë gra. 13 të plagosur – përfshirë policin 28-vjeçar – pësuan plagë me armë zjarri, të tjerët u plagosën, për shembull, nga copa ose kur ishin në arrati.

Duhet theksuar se shumica e të plagosurve janë austriakë, por ka edhe shtetas nga Gjermania, Sllovakia, Luksemburgu, Afganistani dhe Bosnjë e Hercegovina. Sipas policisë, një numër i madh i të plagosurve tashmë janë lëshuar në kujdesin shtëpiak.

Pacientët e kujdesit intensiv, të qëndrueshëm

Sipas Shoqatës Shëndetësore të Vjenës, tre persona të plagosur u trajtuan në njësitë e kujdesit intensiv të mërkurën, gjendja e tyre thuhet se është e qëndrueshme. Dhjetë persona të tjerë të prekur u trajtuan në pavijone normale.

Libër ngushëllimesh tani në internet

Pas sulmit të tmerrshëm terrorist në Schwedenplatz në Vjenë, tani ekziston një libër zyrtar i ngushëllimeve në internet i Kancelarisë Federale. Njerëz nga i gjithë vendi dhe më gjerë shprehin ngushëllimet e tyre për viktimat atje.

Blerja e armëve në Sllovaki dështoi

Siç u bë e njohur të mërkurën, sulmuesi i Vjenës ka të ngjarë të ketë provuar të blejë municione në Sllovaki gjatë verës. Blerja ndoshta dështoi për shkak të mungesës së licencës për armë. Policia Sllovake konfirmoi përpjekjen e blerjes të Mërkurën në një postim në Facebook. Prandaj, autoritetet austriake u informuan gjithashtu për rastin.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI