Kuriozitete

“HUAWEI” E DOMINON TREGUN 5G ME KONTRATA

Gjatë samitit “5G is now” në Shangai, drejtori i “Huawei” e shfrytëzoi rastin ta prezantojë suksesin e deritanishëm të kompanisë në fushën e biznesit me 5G.
Ai zbuloi se gjiganti kinez ka arritur t’i sigurojë 50 kontrata komerciale në mbarë botën, transmeton albinfo.ch.
E kjo e bën kompaninë furnizuesin më të madh botëror të pajisjeve 5G, raporton “GSMArena”.
Kontratat përfshijnë shtetet si Koreja e Jugut, Finlanda, Zvicra dhe Britania e Madhe.
“Nokia” dhe “Ericsson” pasojnë në vendin e dytë dhe të tretë me 30 dhe 18 kontrata komerciale.
“Huawei” e dominon tregun falë 2.160 patentave të veta 5G SEP, ndërsa “Nokia” i ka 1.516 sosh.