Kosova

I dyshuari për vrasjen e ish-bashkëshortes, ka të kaluar kriminale

I dyshuari për vrasjen e ish-bashkëshortes në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj të premten, ka të kaluar kriminale, ka konfirmuar Prokuroria Themelore në Ferizaj.

Siç ka thënë zëdhënësja e kësaj prokurorie, Vjosa Baftiu, në emisionin “60 Minuta” në KTV, “i pandehuri ka raste në Prokurori”.

Ajo ka thënë se nuk janë të konfirmuar natyra e veprave të tij në të kaluarën, por se dihet se “ka të kaluar kriminale dhe se figuron në sistemin e të kaluarës me vepra penale”.

Një grua 21-vjeçare është vrarë në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj. I plagosur ka mbetur edhe vëllai i saj 15-vjeçar.

Dorasi dyshohet të jetë ish-bashkëshorti i viktimës, 36-vjeçar. I njëjti është arrestuar rreth një orë më vonë pas krimit.

Siç ka njoftuar Prokuroria Themelore në Ferizaj, V.A. është ndaluar për 48 orë nën dyshimin për “vrasje”.

“Hetuesit Rajonal të Policisë së Kosovës në Ferizaj në koordinim me Prokurorin e Shtetit kanë dalë në vendin e ngjarjes si dhe nga ekipi mjekësor është konstatuar vdekja e viktimës. Brenda afatit ligjor, ndaj të njëjtit, Prokuroria Themelore në Ferizaj, do të parashtrojë kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit për veprën penale të lartëcekur”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë.