Lajme

Inxhinieri shqiptar, në një nga kompanitë më të suksesshme në botë

Elis Lulja është inxhinieri shqiptar i punësuar në një nga kompanitë më të mdha në botë për pajisje të specializuara të internetit

Inxhinieri shqiptar, Elis Lulja, i diplomuar në Itali, aktualisht është punësuar nga kompania më e madhe në botë për ndërtimin e pajisjeve të specializuara të internetit, në Silicon Valley të SHBA-së, shkruan albinfo.ch.

I riu që u shkollua në Itali, por me origjinë shqiptare, përfundoi si inxhinier në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Elis Lulja është lindur në 1990, në Shqipëri dhe më pas u transferua në Coldirodi me familjen e tij në moshën katërvjeçare. Para se të fluturonte në SHBA. ai u diplomua inxhinier i komjuterëve dhe pikërisht profesori i tij i universitetit ishte ai që e këshilloi të largohej nga vendi për të pasur sukses i riu shqiptar në SHBA.

“Unë kam qenë në Shtetet e Bashkuara për gati një muaj – shpjegon ai për Rivieara24.it – ​​dhe unë do të punoj, të paktën për disa vjet, për Cisco, liderin botëror në furnizimin me pajisje të specializuara të rrjetit të interneit”. Albinfo.ch,

 

Fotografia e Elis Lulja

 

Fotografia e Elis Lulja

 

Fotografia e Elis Lulja