Lajme

Kalon me sukses provën e parë vaksina kundër kancerit, shpresë për njerëzimin

Shkencëtarët turq Uğur Şahin dhe Özlem Türeci, bashkëthemeluesit e BioNTech, kanë njoftuar se vaksina e tyre e kancerit ka arritur të ndalojë rritjen e tumorit dhe të zvogëlojë madhësinë e tij në testet e tyre fillestare.

Duke ndarë rezultatet e para premtuese të vaksinës së tyre kundër kancerit, mbi të cilën ata kanë punuar për 15 vjet, gjatë Kongresit të Shoqatës Evropiane për Onkologjinë Mjekësore (ESMO) të mbajtur në kryeqytetin spanjoll Madrid, Şahin dhe Türeci zbuluan se vaksina ishte administruar në katër doza për një grup prej 44 pacientësh, duke rezultuar në të paktën 30% reduktim të madhësisë së tumorit për 59% të subjekteve.

Çuditërisht, në 95% të pjesëmarrësve, kanceri u stabilizua dhe pushoi së përparuari pas vaksinës, tha Şahin.

Gjatë administrimit të vaksinës, disa pjesëmarrës përjetuan një rritje të reaksioneve inflamatore të varura nga doza, me efekte anësore të tilla si ulja e presionit të gjakut dhe temperaturë, shtoi ai.

Vizioni ambicioz i BioNTech përfshin trajtimin e rreth 10,000 pacientëve me kancer deri në vitin 2030.

Şahin më herët deklaroi se ilaçet kundër kancerit që dyshja ka zhvilluar mund të dalin në treg pas disa vitesh. Ai vuri në dukje se proceset e provës së barnave që ata kanë zhvilluar kundër kancerit të mushkërive, pankreasit dhe zorrës së trashë vazhdojnë me zhvillime inkurajuese.

Çifti dhe kompania e tyre BioNTech u bënë të njohur në të gjithë globin me vaksinën mRNA që ata zhvilluan menjëherë pas fillimit të pandemisë COVID-19, e cila u miratua shpejt dhe u lëshua në treg. Më shumë se 1.5 miliardë njerëz në mbarë botën kanë marrë vaksinën./abcnews