Lajme

Kaq fluturime u anuluan në Munih për shkak të grevës

Sindikata Verdi ka bërë thirrje për një grevë për rritjen e pagave.

Në Aeroportin e Munihut janë anuluar të mërkurën gjithsej 36 fluturime hyrëse dhe dalëse. Kjo pasi stafi tokësor u largua nga puna për pesë orë për të marrë pjesë në një grevë të shkurtër.

Sindikata Verdi ka bërë thirrje për një grevë për rritjen e pagave. Në shënjestër të grevës ishte Swissport Losch, një kompani që ofron shërbime toke, hotelerie dhe ngarkesash, përcjell Albinfo.ch.

Pjesëmarrja e punëtorëve ishte e lartë, tha një zëdhënës i sindikatës.

Ndërsa zëdhënësi i aeroportit tha se janë anuluar futurimet e operuara nga Air Dolomiti, Citylike dhe Eurowings në emër të Lufthansa drejt destinacioneve duke përfshirë Palma de Majorka, Firence, Torino, Bolonja, Cyrih, Shtutgart dhe Dresden janë anuluar.

Verdi po kërkon një rritje të konsiderueshme të pagave për gati 600 punëtorë të Swissport Losch për të “siguruar një pagë reale për shkak të inflacionit tetë për qind”, tha kryenegociatorja Manuela Dietz.

“Kompania më pas mund të plotësojë pozicionet e saj të hapura”, tha Dietz.

Swissport Losch ofron shërbime pasagjerësh, si dhe shërbime të bagazheve dhe ngarkesave për linjat ajrore dhe filialin e aeroportit Aeroground. Ajo ofron shërbime të parkimit të avionëve, duke përfshirë shërbimet e autobusëve dhe transportit. Data e negociatave të reja ende nuk është përcaktuar./Albinfo.ch/