Lajme

Kompania gjigante “Alibaba”, një krizë ekzistenciale

Ky vit mund të jetë më i rëndësishmi për kompaninë kineze “Alibaba”, që kur u themelua, dy dekada më parë.

Kompania më e famshme e teknologjisë e Kinës përballet me një mori sfidash brenda dhe jashtë vendit që rrezikojnë ta ndryshojnë rrënjësisht atë përgjithmonë. Autoritetet kineze po hetojnë kompaninë mbi bazat e antitrustit si pjesë e një goditje në rritje të industrisë së teknologjisë, ndërsa shtyn gjithashtu filialin e saj të gjerë financiar, Ant Group, për të rishikuar biznesin e saj.

Edhe Uashingtoni mund të jetë një kërcënim. Ndërsa administrata Trump ka tërhequr një propozim për të ndaluar investimet amerikane në Alibaba (BABA) dhe dy firma të tjera të shquara të teknologjisë kineze, tensionet SHBA-Kinë ka të ngjarë të mos zhduken së shpejti. Dhe në mes të të gjithave, figura e ndërmarrjes – bashkëthemeluese dhe ish-kryetari dhe CEO Jack Ma – ka qenë jashtë shikimit të publikut për muaj me radhë.

“Alibaba, si të gjithë teknologjitë e tjera të mëdha kineze, është në një krizë ekzistenciale”, tha Alex Capri, një studiues në Fondacionin Hinrich dhe një anëtar i vjetër në Universitetin Kombëtar të Singaporit, shkruan “CNN”, përcjell albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI