Botërori 2018

Kroacia në finale, mposht Anglinë

Kroacia dhe Franca, dy finalistet në Kampinatin Botëror.

Kroacia ka mposhtuar ekipin e Anglisë me rezultat 2-1.

Për 90 minuta, Kroacia dhe Anglia ishin me rezultat të barabartë 1-1.

Ishte ekipi anglez, i cili në minutën e 5-të shënoi për rezultatin 1-0.

Në minutën e 68-të, Perisic ishte ai që barazoi rezultatin.

Në vazhdime, dhjetë minuta para se të përfundonte loja, ishte lojtari i Kroacisë, Mandzukic, i cili nga një asist i Perisic bëri që Kroacia të jetë në avantazh të lojës prej dy golave.

Të dielën Kroacia do të luajë kundër Francës në finale.