Kosova

Kurti takohet me diasporën në Irlandë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar me diasporën kosovare në Irlandë dhe në takim me ta ka folur për “kthimin e trurit në atdhe”, përcjell albinfo.ch.

Sipas njoftimit të Zyrës së Kryeministrit, me të filluar vizitën zyrtare në Irlandë, Kurti ka takuar diasporën atje, me të cilët ka diskutuar për shtetin, të tashmen e të ardhmen.

“Kryeministri Kurti theksoi se diaspora jonë janë ambasadorët tanë më të mirë, që shpërfaqin atë se çfarë përfaqëson Kosova, vlerat unike dhe zellin e punës. U trajtuan në hollësi programet, planet e objektivat e Qeverisë, të cilat synojnë kthimin e trurit dhe bashkatdhetarëve tanë në atdhe”, thuhet në njoftim.

Kurti citohet të ketë thënë se si Qeveri e kanë për obligim që të vendosin mërgatën në pozicion më të volitshëm dhe të shikojnë format e mundësitë për bashkëpunim.

Përndryshe, kryeministri Albin Kurti nuk ishte fizikisht në Samitin rajonal mbi Planin e Rritjes dhe Konvergjencës, që u mbajt më 29.02.2024 në Tiranë.

Ai tha se e kishte të pamundur të ishte aty, pasi përgatitjet dhe dakordimi për vizitën në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë ishin bërë në vitin e kaluar.

“Për këtë arsye e kisha të pamundur të merrja pjesë në takimin e radhës të liderëve të Ballkanit Perëndimor Gjashtë (BP6), në Tiranë”, tha Kurti.