Lajme

Ligjet më të çuditshme zvicerane

Për të ardhurit e rinj nga shumica e vendeve në tokë, Zvicra mund të duket në mënyrë të dyshimtë e rregullt

Si e bëjnë këtë? Struktura e përpiktë dhe obsesioni i Zvicrës me rendin zbret në kulturë, por kjo është vendosur në gur nga një kornizë mbresëlënëse ligjesh.

Gjithsej, ka rreth 4980 urdhëresa dhe ligje në fuqi në Zvicër federalisht, përveç më shumë se 17,000 në nivel kantoni, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Ne e kemi kaluar pjesën më të mirë të një jave duke kaluar nëpër statujat zvicerane dhe duke lexuar rregulloret rajonale për t’ju sjellë disa nga ligjet më të çuditshme zvicerane.

Ngrënia e mishit të qenit dhe maces

Ndoshta më befasuesja nga këto ligje është se shoqja dhe kotele më e mirë e njeriut janë të mirëseardhura në menunë në Zvicër – me kusht që të jetë në të vërtetë qeni ose macja juaj.

Ndërsa shitja e mishit nga një mace ose një qen – ose shitja e një pjate që përmban mish qeni ose mace – është e paligjshme, ata që duan të rrisin dhe gatuajnë qentë ose macet e tyre nuk do të gjejnë pengesa ligjore për ta bërë këtë.

Megjithatë, do të hasni në telashe me ligjin nëse ftoni dikë për një drekë qensh ose një mace – ndërkohë që mund të hasni edhe disa pengesa sociale.

Zyra Federale e Veterinarisë ka thënë se nuk ka asnjë arsye për të ndaluar ngrënien private të mishit të qenit, duke thënë se kjo është thjesht një çështje kulture. Vetëm sigurohuni që kultura e shijshme dhe e shijshme të mos i kalojë katër muret tuaja, përcjell tutje albinfo.ch.

Emra të arsyeshëm

Këto ditë, nuk janë vetëm të famshmit ata që duket se kanë një prirje për të shkatërruar jetën e fëmijës së tyre duke i dhënë atij ose asaj një emërtim të çuditshëm. Për fat të mirë, autoritetet zvicerane kanë të njëjtin qëndrim ndaj nesh të tjerëve.

Ato në mënyrë specifike ndalojnë t’i jepni fëmijës tuaj një emër që do të dëmtojë “mirëqenien” e tij. As emrat nuk lejohen të jenë fyes.

Nëse po kërkoni të imitoni Chris dhe Gwyneth ose Kim dhe Kanye – Apple Martin? Veri Perëndim? Seriozisht? Ju do të duhet të shkoni në LA tashmë. Le ta pranojmë, me siguri do të përfundonit atje siç është, përcjell tutje albinfo.ch.

Nuk ka selfie peshku

Së bashku me përtypjen e qenve dhe maceve, kjo është një tjetër që mund të shqetësojë adhuruesit e kafshëve. Në Cyrih, nuk ju lejohet të bëni një foto me një peshk që keni kapur – ose ta lëshoni përsëri në ujë – nëse është mbi madhësinë minimale.

Në vend të kësaj, do t’ju duhet ta merrni me vete në shtëpi (ndoshta për një tavë qen/mace/peshk?)

Larja e veturës tuaj

Larja e veturës tuaj nga shtëpia është e paligjshme në Zvicër nëse përdorni një zorrë, gjë që e bën pothuajse të paligjshme larjen e veturës tuaj në Zvicër.

Megjithatë, ekziston një metodë për çmendurinë, me autoritetet të shqetësuara se sapuni do të ndotë ujin nëntokësor.

Sidoqoftë, nuk do të shihni kurrë një veturë të ndotur në Zvicër – kështu që si e bëjnë atë? Larjet e veturave me pagesë mbulojnë peizazhin, kështu që nëse doni ta bëni veturën tuaj të shkëlqyeshme dhe të pastër – pa përfunduar në përplasje – ato janë bastja juaj më e mirë.

Urinimi në këmbë (pas orës 10 të mbrëmjes)

Ndërsa një gjykatës në Gjermani kohët e fundit vendosi se burrat kishin të drejtë të ngriheshin për të urinuar në një vend të njohur për normat e urinimit, burrat nuk kanë të njëjtat leje në Zvicër – të paktën jo gjatë mbrëmjes.

Pas orës 22:00, urinimi në këmbë konsiderohet të jetë një shqetësim i bazuar në zhurmë për banorët e tjerë të ndërtesave të banimit – aq sa është shpallur i jashtëligjshëm.

Ne kemi dëgjuar gjithashtu se në disa blloqe apartamentesh ndalohet larja e tualetit pas orës 22:00, ndonëse moslejimi i shpëlarjes gjatë gjithë mbrëmjes nuk duket saktësisht se është në përputhje me reputacionin e Zvicrës për pastërtinë – kështu që nëse nuk keni dëgjuar ndryshe, hiqni shpëlarjen!

“Kjo është arsyeja pse unë jam tepër i vështirë, si mëngjesi i së dielës”

Të dielat e shenjta janë një ditë pushimi për zviceranët – edhe pse jo nëse jeni përgjegjës për zbatimin e ligjit. Aq sa të dielës i kemi dhënë kategorinë e saj.

Këtu është lista e gjërave që nuk mund t’i bëni të dielave në Zvicër: Pa riciklim, pa prerje apo kositje bari, pa varje rrobash (në të vërtetë), pa shpime dhe pa goditje me çekan.

Madje kemi hasur në një mori rregullash specifike që nuk zbatohen në mbarë vendin, disa blloqe apartamentesh do të kufizojnë tubimet dhe madje edhe përdorimin e një vakumi të dielave, gjë që ju kufizon shumë të bëni gjithçka dhe gjithçka.

Nëse keni dyshime, nëse bën zhurmë, ndoshta është e paligjshme. Dhe pastaj është rasti i lavanderi – i cili është i ndaluar sepse nuk duket i rregullt dhe i rregullt.

Më mirë qëndroni në shtrat atëherë.

Hiking lakuriq

Edhe pse Zvicra ka një qëndrim më progresiv ndaj lakuriqësisë se disa pjesë të tjera të botës, një vijë duhet të vihet diku – dhe kjo diku është ecja lakuriq.

Kantoni malor i Appenzell gjobiti kohët e fundit një alpinist lakuriq, duke thënë se kjo shkelte “zakonet e mirësjelljes”. Pra, nëse jeni në rrugën tuaj për në Zvicër për të bërë disa ecje lakuriq, më mirë qëndroni në Gjermani (le ta pranojmë, kushdo që kërkon të ecë lakuriq është i detyruar të jetë gjerman).

Valle, valle… Revolucion?

Jo vetëm në qytetin e Hollivudit të Bomont, Utah, kërcimi është i paligjshëm – në fakt është i ndaluar në pjesë të caktuara të Zvicrës (në ditë të veçanta të vitit).

Në Aargau, Glarus, Uri, Obwalden, Solothurn, Thurgau dhe Appenzell Innerrhoden, kërcimi është i ndaluar në disa festa të krishtera, një ligj i justifikuar me faktin se kënaqësia duhet të jetë dytësore kur festohet jeta e Krishtit.

Pra, nëse do të kërceni, sigurohuni që të mos argëtoheni.

Nuk ka kafshë shtëpiake të vetmuara

Shumica e njerëzve marrin kafshë shtëpiake për të luftuar vetminë e tyre – por çfarë ndodh nëse vetë kafshët shtëpiake bëhen të vetmuara?

Ashtu si kllouni që argëtoi fshatin, por nuk qeshi kurrë, kafsha shtëpiake e vetmuar është një përrallë e trishtuar – por për fat të mirë në Zvicër, vetmia mes kafshëve shtëpiake është shpallur e jashtëligjshme.

Disa kafshë të cilat konsiderohen të jenë “të shoqërueshme” – d.m.th. derrat gini, peshqit e artë dhe zogjtë budgie – nuk mund të mbahen të vetme, as nuk mund të mbahen në kafaze të vogla ose mbyllje.

Pra, nëse jeni duke marrë një nga këto kafshë, është e paligjshme të mos u jepni atyre një shok – edhe pse shoku duhet të jetë i llojit të tyre, që sigurisht të mos njihni një çift të pandashëm peshku të kuq dhe kërpudha.

Qasja në një strehë bërthamore

Angazhimi i Zvicrës ndaj neutralitetit mund t’i ketë fituar asaj pak armiq, por zviceranët kanë frikë nga lufta bërthamore. Aq shumë sa është e paligjshme që një shtëpi të mos ketë – ose të ketë akses në – një strehë bërthamore.

Të hash pas timonit është një shkelje

Disa vite më parë, një shofer i Cyrihut bëri lajm kur u gjobit me 250 franga për shkak se kishte ngrënë një gjevrek gjatë vozitjes.

Ndonëse kjo mund të duket e vogël, shumë kantone sanksionojnë shoferët e kapur duke ngrënë në trafik.

Kjo për shkak se ngrënia ose pirja e pijeve të nxehta konsiderohet një rrezik për sigurinë rrugore, pasi ndërhyn në kontrollin e automjetit nga drejtuesi.

Sidoqoftë, ka nuanca. Sipas një raporti në Blick, “ngrënia e ushqimit në një autostradë të zbrazët tolerohet më shumë sesa në trafikun e qytetit në orët e pikut”.

Pra, nëse ju godet uria ndërsa jeni duke vozitur, rezistoni dëshirës për të ngrënë. Sepse një gjobë e madhe që mund të merrni mund të jetë e vështirë për t’u tretur.