Lajme

Lucern: Dënohen babë e mirë, mashtruan me kredi urgjente të Covid-it për 365 mijë CHF

Një baba dhe bir janë burgosur për mashtrim të 365,000 CHF në kredi urgjente për Covid.

Një gjykatë në Lucern dëgjoi që dyshja falsifikuan dokumente në lidhje me kompaninë e tyre, të cilat rritën shifrat e tyre të shitjeve, duke i lejuar ata të kërkonin më shumë para nga qeveria.

Babai 65-vjeçar u dënua me 4 vjet burg dhe djali i tij 37-vjeçar me tre vjet e gjysmë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Të dy ishin dënuar për krime që përfshinin akuza për mashtrim, drogë dhe armë.

Ata gjithashtu duhet të paguajnë 150,000 CHF.