Lajme

Maroku kërkon ekspertizë zvicerane në projektet e transportit

Zvicra dhe Maroku planifikojnë të rrisin bashkëpunimin në infrastrukturën kryesore të transportit rrugor dhe hekurudhor.

Një deklaratë qëllimi midis dy vendeve u nënshkrua gjatë një vizite në Zvicër nga ministri maroken i Transportit, Abelkader Amara dhe homologia e tij zvicerane, Simonetta Sommaruga, përcjell albinfo.ch.

Maroku aktualisht po e shtrin lidhjen e tij me shpejtësi nga Tangier në Agadir dhe po ndërton një linjë shtesë midis kryeqytetit Rabat dhe Oujda.

“Vlen të promovohet shkëmbimi i informacionit për planifikimin, financimin dhe ndërtimin e projekteve kryesore të infrastrukturës së transportit”, citohet të ketë thënë Sommaruga në një deklaratë të Ministrisë së Transportit.

Të dy ministrat vizituan një qendër, ku policia kryen kontrolle në kamionë që udhëtojnë përmes tuneleve trans-alpine Gotthard në jug të Zvicrës. Qendra u hap dhjetë vjet më parë, përcjell albinfo.ch.