Integrimi

Medina Jusufi Berisha, punon në profesionin që kishte ëndërruar si fëmijë

Medina Jusufi Berisha është stjuardesa më e re në kompaninë ajrore zvicerane CHAIR. Ajo është lindur dhe ka jetuar në Bewerwijk të Holandës deri në vitin 2016, kur u zhvendos në Cyrih të Zvicrës. Tani ajo po ndjek ëndrrën e saj prej stjuardese

Ndonëse kishte përfunduar shkollën e Infermierisë në Cyrih dhe kishte katër vjet që punonte në këtë drejtim, Medina nuk hoqi dorë nga dëshira e saj e kahershme, të bëhej stjuardesë. Ajo përfundoi shkollën në kompaninë ajrore CHAIR dhe praktikën në Lufthansa. Që nga fillimi i vitit 2024 26-vjeçarja ushtron këtë profesion, të cilin e ëndërronte që fëmijë.

Nga infermiere, në stjuardesë, ëndrra e Medinës bëhet realitet

Medina i donte udhëtimet qëkur ishte e vogël. Ajo për albinfo.ch ka treguar se kjo ishte një ëndërr e saj e kamotshme.

“Dëshira ime për t´u bërë stjuardesë lindi që kur isha e vogël dhe udhëtoja me familje. Më linte shumë përshtypje kur shihja stjuardesat. Mendoj që të kesh këtë profesion është ndjenja më e bukur, sepse mund të shëtitësh rreth botës, deri sa shijon qiellin, gjë të cilën nuk e bën gjithkush”, ka thënë ajo.

Deri sa flet rreth kompanisë dhe profesionit ku punon, Medina  thekson se në CHAIR ajo është stjuardesa më re nga mosha.

“Kushtet në kompaninë CHAIR janë jashtëzakonisht të mira. Mbi të gjitha, kemi marrëdhënie shumë të mira me kolegët dhe tashmë jemi bërë si një familje, sepse udhëtojmë bashkë shumë. Në këtë profesion unë aty jam më e reja“, thotë ajo.

Atdheu, destinacioni më i shpeshtë i Medinës

Një ditë e punës për Medinën fillon zakonisht në orët e hershme të mëngjesit. Ajo përgatitet për udhëtimin e radhës.

“Dita ime nis kryesisht herët në mëngjes. Varet edhe nga destinacioni ku do të shkojmë, sepse disa zgjasin shumë, e disa janë më të shkurtra. Bëhem gati, vesh uniformën dhe zakonisht kam një valixhe me vete. Patjetër që duhen ID-të e punës, pastaj një uniformë rezervë dhe gjëra estetike si parfum e make-up”, thotë ajo.

Kur flet për destinacionet më të shpeshta, Medina thotë se më së shpeshti udhëtojnë drejt Prishtinës ose Shkupit.

“Në shumicën e rasteve udhëtimet jona janë drejt atdheut, Prishtinës, pastaj Shkupit. Disa nga destinacionet tjera janë: Mallorca, Rhodos, por më i largti që kemi udhëtuar deri më tani është në Hurghada, në Egjipt”, shton ajo.

Udhëtarëve shqiptarë, Medina u flet në shqip

Një nga gjërat që e gëzon Medinën më së shumti si stjuardesë, është kur sheh fytyrat e pasagjerëve shqiptarë të buzëqeshura kur ajo u flet në shqip.

“Më ka ndodhur gjatë fluturimit që dy pasagjere tentojnë të flasin për diçka, por nuk merreshin vesh. Me njërën që ishte shqiptare, i fola shqip dhe ajo u befasua këndshëm kur e kuptoi se jam shqiptare. Kështu më ndodh shpesh kur udhëtojmë drejt atdheut. U flas pasagjerëve në gjuhën shqipe dhe ata menjëherë më buzëqeshin. Ndjehen shumë mirë që mund të komunikojnë me mua në gjuhën tonë”, thotë Medina.

Ajo shprehet se deri më tani pasagjerët shqiptarë nuk e kanë këtë mundësi në kompanitë e tjera, andaj ndjehen shumë mirë nga mikpritja e saj. Ky fakt e gëzon Medinën tej mase.

Për të ardhmen e saj, Medina ka thënë se duke qenë se po ushtron profesionin e ëndërruar, do të vazhdojë ta shijojë secilin sekondë që udhëton në ajër.

Foto: FIONA MURTAJ