Lajme

Microsoft thotë se hetoi përfshirjen e Gates në një aferë me një punonjëse

Microsoft zhvilloi një hetim për përfshirjen e bashkëthemeluesit Bill Gates me një punonjëse gati 20 vjet më parë, pasi u tha se më 2019 ai ishte përpjekur të fillonte një marrëdhënie romantike me personin, tha kompania të hënën.

Microsoft tha se kishte marrë një shqetësim në gjysmën e fundit të vitit 2019 që Gates “kishte kërkuar të fillonte një marrëdhënie intime me një punonjëse të kompanisë në vitin 2000”, tha një zëdhënës i Microsoft-it në një deklaratë.

“Një komitet i Bordit shqyrtoi shqetësimin, ndihmuar nga një kompani e jashtme ligjore për të kryer një hetim të plotë. Gjatë gjithë hetimit, Microsoft siguroi mbështetje të gjerë për punonjësen që ngriti shqetësimin”, u tha në deklaratë.

Wall Street Journal raportoi të dielën se Bordi i Microsoft kishte vendosur që përfshirja e Gates me një punonjëse femër ishte e papërshtatshme dhe ai kishte nevojë të largohej nga posti në vitin 2020, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje, përcjell albinfo.ch.

Zëdhënësi i Microsoft-it nuk pranoi të komentonte nëse Bordi kishte vendosur që Gates të largohej. Në një deklaratë për Wall Street Journal, një zëdhënës i Gates tha se vendimi i tij për të lënë bordin e Microsoft-it nuk kishte asnjë lidhje me përfshirjen e tij me një punonjëse.

“Vendimi i tij për të kaluar jashtë Bordit nuk ishte në asnjë mënyrë i lidhur me këtë çështje”, tha ai tutje.

Gates dhe gruaja e tij, Melinda, kërkuan divorc në fillim të këtij muaji pas 27 vjetësh martesë, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI