Kuriozitete

Miliarderi japonez kërkon shokë për të shkuar në Hënë

“Kërkoj 8 persona, do të udhëtojmë me raketën ‘Starship’ të prodhuar nga SpaceX”, theksoi Maezawa

Miliarderi japonez, Maezawa Yusaku kërkon tetë persona për ta shoqëruar atë në një fluturim turistik për në Hënë në vitin 2023.

Maezawa njoftoi në Twitter se do të mbulojë të gjitha shpenzimet e turneut “DearMoon” në Hënë në vitin 2023, duke e bërë pasagjerin e parë privat në një udhëtim të tillë me SpaceX të Elon Musk.

Në një videomesazh, miliarderi 45-vjeçar deklaroi se turneu SpaceX do të jetë një ekspeditë e veçantë sepse ai ka rezervuar të gjitha vendet.

“Kërkoj 8 persona, do të udhëtojmë me raketën ‘Starship’ të prodhuar nga SpaceX”, theksoi Maezawa.

Udhëtimi do të zgjasë gjashtë ditë pasi do të duhen tri ditë për të shkuar dhe tri për t’u kthyer, transmeton ATSH, përcjell albinfo.ch.

“Pjesëmarrësit nuk do të paguajnë asgjë”, theksoi miliarderi.

Maezawa tha se kishte planifikuar më parë të zgjidhte artistë si këngëtarë, valltarë ose shkrimtarë të njohur në të gjithë botën, por tani beson se “çdo person që bën diçka krijuese mund të quhet artist”.

“Çfarëdo aktiviteti që të bëni, nëse shkoni në hapësirë, ju mund të shtrini kufijtë për të ndihmuar njerëzit e tjerë dhe shoqërinë në një farë mënyre. Unë dua të kem dikë me këtë lloj potenciali. A jeni i kënaqur me atë që po bëni tani? Mund të bëni diçka më të mirë dhe më të madhe duke shkuar në hapësirë? Ftoj këdo që mund të kontribuojë për njerëzimin, pavarësisht nga prejardhja e tij”, theksoi Maezawa.