Sport

Milot Rashica: Fanella është krenari e madhe, shumë njerëz vdiqën që ne ta jetojmë lirinë

Kështu u shpreh Rashica te Norwichi për Kosovën

Milot Rashica do të bëjë paraqitjen e 35-të për Kosovën këtë mbrëmje në ndeshjen me Suedisë në Grupin B të kualifikimeve për Kampionatin Botëror.

Ndeshja pritet të jetë e fortë, pasi Kosova zë vendin e katërt në grup me katër pikë prapa vendit të dytë, Suedisë.

Sulmuesi ynë, Milot Rashica, ka dhënë një intervistë për ueb faqen e klubit të tij, Norwich City ku ka folur për Kosovën, luftën dhe gjithçka tjetër.

Kosova dhe Miloti e dinë se si është të luftosh dhe të luftosh, për të arritur qëllimin nga asgjëja.

I lindur në Vushtrri ai ishte vetëm dy vjeç kur ai dhe familja e tij duhej të iknin nga Kosova për në Shqipëri, pasi popullsia e vendit ishte e persekutuar nga trupat jugosllave, shkruan ueb faqja e klubit.

Ishte fillimi i një lufte në të cilën mijëra shqiptarë të Kosovës do të vdisnin dhe ata që patën fatin të ktheheshin në shtëpi do të gjenin pak ngjashmëri me atë që lanë.

“Ishte shumë e vështirë. Unë isha dy vjeç kur filloi lufta, kështu që nuk mbaj mend shumë, por sigurisht që ne folëm me familjet dhe të gjithë njerëzit që ishin aty dhe ata e kanë ende të freskët në kujtimet e tyre”.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI