Lajme

Ministrja austriake: ‘Virusi nuk përhapet në shpatet e skijimit’

Ministrja e Turizmit e Austrisë ka kundërshtuar një përpjekje evropiane për të mbyllur vendpushimet e skijimit në gjithë kontinentin, duke thënë se shpatet do të hapen në Krishtlindje nëse infeksionet vazhdojnë të bien.

Ministrja austriake e Turizmit, Elizabeth Köstinger, tha të enjten në mbrëmje se Austria do të hapë përsëri shpatet e skijimit deri në Krishtlindje, nëse numri i infeksioneve vazhdon të bjerë. Data e provës së rihapjes për vendpushimet e skijimit në gjithë vendin është 19 dhjetor, me kusht që numrat e infeksionit të ulen.

Köstinger i tha Spiegel: “Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që numri i infeksioneve të bjerë dhe që një pushim dimëror në Austri të jetë i mundur”, tha ajo. ‘Ne jemi të përgatitur mirë’.

Salzburgu dëshiron të hapë vendpushimet e skijimit para Krishtlindjeve, Köstinger vlerësoi përpjekjet e vendit të saj për të vendosur masa mbrojtëse për të parandaluar përhapjen e virusit në vendpushimet e skive, duke përfshirë një program testimi në gjithë vendin dhe ndalimin e partive të Apres Ski.

“Virusi nuk përhapet në pistat e skijimit”, tha Köstinger.

“Austria po ndërmerr të gjitha masat për të mundësuar pushime të sigurta. Ju nuk e merrni virusin në shpatet, por kur festoni më pas. Distanca, mbrojtja e gojës dhe hundës dhe konceptet e higjienës sigurojnë sigurinë maksimale”, shtoi ajo./Albinfo.at


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI