Lajme

Ministrja Gërvalla merr pjesë në përurimin e qendrës ‘Illyria’ të komunitetit shqiptar në New York

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në kuadër të vizitës së saj në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) mori pjesë të dielën në ceremoninë e hapjes së qendrës “The Illyria Community and Wellness Center” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Bronks të Nju-Jorkut, e organizuar nga Mark Gjonaj, anëtar i Këshillit Bashkiak të Nju-Jorkut. Prerja e shiritit u bë së bashku me Gjonaj dhe me Chuck Schumer, udhëheqës i shumicës në Senatin Amerikan.

Gjatë fjalës së tij, z. Schumer vuri në pah rëndësinë e komunitetit shqiptar në Amerikë.

“Gjatë një bisede të shkurtër ministrja Gërvalla falënderoi  Schumer për mbështetjen e vazhdueshme jo vetëm të Senatit Amerikan për Kosovën, dhe i përcolli mesazhin që Qeveria e re e Kosovës është e përkushtuar për thellimin e marrëdhënieve të shkëlqyeshme me Shtetet e Bashkuara të Amerikës në përgjithësi, por me Senatin në veçanti. Ajo e falënderoi z. Schumer edhe për mbështjetjen që ai personalisht i ka dhënë komunitetit shqiptar në New York dhe e ftoi për ta vizituar Kosovën në një të ardhme të afërt”, thuhet në njoftim.

Gjatë manifestimit solemn të mbajtur më pas, dhe në të cilin merrnin pjesë kongresisti Ritchie Torres, njëherësh bashkudhëheqës i Grupit për Çështjet Shqiptare të Kongresit; Vedat Gashi, ligjvënës i Këshillit Bashkiak në Uestsçester; dhe përfaqësues të shumtë të komunitetit shqiptar në New York, ministrja Gërvalla iu drejtua të pranishmëve me një fjalë rasti, duke i përgëzuar për investimin dhe krijimin e mundësive të reja për mërgatën në SHBA, për mësimin e gjuhës shqipe dhe për të marrë pjesë në një sërë programesh rekreative, si dhe për t’u takuar mes vete, e për të forcuar bashkëpunimin.

“Ne si Qeveri e re e Republikës së Kosovës po angazhohemi shumë që të krijojmë klimën e përshtatshme për të gjithë investitorët që duan të vijnë dhe të hapin bizneset e tyre. Andaj jam shumë e kënaqur që sot personalisht mund t’ ju ftoj të konsideroni Kosovën si destinacion për investimet tuaja në të ardhmen”, theksoi ajo, duke i njoftuar se sundimi i rendit dhe ligjit është prioritet i qeverisë së tanishme si një prej faktorëve vendimtarë për të krijuar një ambient të përshtatshëm në këtë drejtim.

Ministrja Gërvalla shprehu mirënjohjen e Qeverisë së Kosovës për kontributin e vazhdueshëm dhe rolin esencial të mërgatës në SHBA për të ndihmuar Kosovën në periudhat më vendimtare.

Duke qenë pjesë e mërgatës për shumë vjet, Gërvalla theksoi ndër të tjera se e dinë shumë mirë rëndësinë e transmetimit të elementeve kulturore, e posaçërisht gjuhën amtare te brezat e rinj.

“Është letërsia jonë, muzika, historia e lashtë, gjithashtu mirësia, mikpritja jonë dhe qasja shumë njerëzore ndaj njëri-tjetrit, po edhe ndaj të huajve, që na bën më të veçantë midis kombeve të ndryshme në rajon dhe në mbarë botën”.

Gjithashtu, Gërvalla ka njoftuar se Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës është në proces të hartimit të një strategjie për diasporën, e cila do të institucionalizojë relacionet mes bashkatdhetarëve dhe shtetit të Kosovës. Përmes saj, tha ajo, do të arrihet që të krijohet një bashkëpunim më i strukturuar dhe më i fortë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI