Koronavirusi: çast pas çasti

Në Norvegji lehtësohen masat e izolimit

Shteti norvegjez ka filluar largimin e masave të izolimit, duke lejuar tubimin e grupeve deri në 20 persona, me kusht që ata të mbajnë distancën fizike.

Norvegjia ka qenë në izolim të rreptë që nga 12 marsi.

Nga e hëna (11 maj) do të hapen të gjitha shkollat dhe nga data 1 qershor do të hapen baret dhe parqet argëtuese.

Autoritetet kanë njoftuar se do të lejojnë zhvillimin e ndeshjeve të futbollit, nga data 16 qershor.

Sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins ky vend ka 7,996 të infektuar me koronavirusin e ri dhe 216 vdekje, përcjell Albinfo.ch