Uncategorized

Në Peskara, breshër sa një top tenisi

Në qendër të qytetit niveli i ujit kishte arritur 10 centimetra

Raportohet se 18 persona janë lënduar, midis të cilëve edhe një grua shtatëzënë, gjatë motit të ligë që u përcoll nga breshri me madhësi të një topi tenisi që e ka kapluar qytetin italian Peskara.

Të lënduarit janë dërguar me urgjencë në spitalin e qytetit, ndërsa gruaja shtatëzënë ka pësuar lëndime në fytyrë dhe kokë, raportojnë mediat ndëkombëtare.

Gjatë motit të ligë kanë pësuar edhe bredhë të vjetër 200-vjeçar në afërsi të Ravenës, ndërsa janë përmbysur edhe pjesë të Romanjas dhe Abrucës.

Pas rreshjeve të shumta që kanë qenë të shoqëruara me breshër, rrugët e qytetit të Peskarës janë shndërruar në lumenj, përcjell albinfo.ch.

 

Në qendër të qytetit niveli i ujit kishte arritur 10 centimetra.

Në pjesën malore të qytetit ishte çarë toka me çka kishte bllokuar lëvizjen e lirë ku kryetari i qytetit Karlo Maksi ka dërguar njësite për intervenime të shpejta në vendngjarje.