Lajme

Nehammer: Bosnje-Hercegovina ka një shans për të marrë statusin e kandidatit për anëtarësim në BE

Nuk përmend shtetet e tjera të Ballkanit

Bosnje-Hercegovina mund të marrë statusin zyrtar të kandidatit për anëtarësim në BE këtë vit, nëse zbaton ligjin e rëndësishëm zgjedhor dhe reformat kushtetuese, ka thënë kancelari federal i Austrisë Karl Nehammer, pas diskutimeve në Samitin e BE-së në Bruksel të enjten, shkruan albinfo.at.

Sipas kancelarit, nëse Bosnje-Hercegovina përfundon tani 14 pikat e reformës që i është kërkuar të adresojë, negociatat e pranimit në BE do të ishin të mundshme.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI