Kuriozitete

Nga korriku BE vendos taksë 38% ndaj veturave kineze

Komisioni Europian u tha prodhuesve të automjeteve të mërkurën se do të vendosë tarifa shtesë deri në 38.1% për makinat elektrike të importuara nga Kina duke filluar nga korriku, në një lëvizje që Kina e quajti proteksioniste, por industria e saj e makinave e hodhi poshtë si një pa ndikim të madh.

Më pak se një muaj pasi Uashingtoni katërfishoi tarifat për automjetet elektrike kineze në 100%, Brukseli tha se do të vendoste tarifa shtesë prej 17.4% për BYD, 20% për Geely dhe 38.1% për SAIC.

Kjo barazohet me miliarda euro kosto shtesë për prodhuesit e makinave në një kohë që ata po luftojnë me ngadalësimin e kërkesës dhe rënien e çmimeve në bllok, sipas llogaritjeve të Reuters bazuar në të dhënat e tregtisë së BE-së në vitin 2023.

Lëvizja vjen pasi prodhuesit europianë të automjeteve po sfidohen nga një fluks i automjeteve elektrike me kosto më të ulët nga rivalët kinezë.

Aksionet e disa prej prodhuesve më të mëdhenj të makinave në Europë, të cilët bëjnë një pjesë të madhe të shitjeve të tyre në Kinë, ranë nga frika e hakmarrjes kineze. Disa si BMË gjithashtu tani do të kenë detyrime për automjetet e tyre elektrike të prodhuara në Kinë dhe të shitura në Europë.

“Ky hetim kundër subvencioneve është një rast tipik i proteksionizmit,” tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Lin Jian, duke shtuar se tarifat do të dëmtonin bashkëpunimin ekonomik dhe tregtar Kinë-BE dhe stabilitetin e prodhimit dhe zinxhirit të furnizimit global të automobilave.

Lin tha se Kina i kërkoi BE-së të mbështesë tregtinë e lirë, duke shtuar se Pekini do të marrë të gjitha masat e nevojshme për të “mbrojtur në mënyrë të vendosur” të drejtat dhe interesat e tij legjitime.

Shoqata Kineze e Makinave të Pasagjerëve dukej më pak e shqetësuar.

“Tarifat e përkohshme të BE-së vijnë në thelb brenda pritshmërive tona, mesatarisht rreth 20%, gjë që nuk do të ketë shumë ndikim në shumicën e kompanive kineze,” tha Sekretari i Përgjithshëm i CPCA Cui Dongshu.

“Ata që eksportojnë automjete elektrike të prodhuara nga Kina që përfshijnë Tesla, Geely dhe BYD kanë ende potencial të madh për zhvillim në Europë në të ardhmen,” tha Cui.

Ministria e Tregtisë e Kinës tha se do të monitorojë nga afër zhvillimin dhe do të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur të drejtat legjitime të kompanive kineze.

Pekini ka nisur tashmë një hetim anti-dumping për importet kryesisht franceze të rakisë. Ajo miratoi gjithashtu një ligj në prill për të forcuar aftësinë e saj për t’u kundërpërgjigjur nëse Shtetet e Bashkuara ose BE vendosin tarifa mbi eksportet e ekonomisë numër 2 në botë.

Detyrimet e përkohshme të BE-së do të zbatohen deri më 4 korrik, ndërsa hetimi kundër subvencioneve do të vazhdojë deri më 2 nëntor, kur mund të zbatohen detyrimet përfundimtare, zakonisht për pesë vjet.

Komisioni tha se do të aplikonte norma prej 21% për kompanitë që mendohet se kanë bashkëpunuar me hetimin dhe 38.1% për ato që tha se nuk kishin bashkëpunuar.

Prodhuesit perëndimorë si Tesla dhe BMW që eksportojnë makina nga Kina në Europë u konsideruan kompani bashkëpunuese.

Tarifat treguese janë mbi pritshmëritë e analistëve midis 10% dhe 25% për automjetet elektrike kineze.