Lajme

Një traditë unike në Bernë: Tregu i njohur i qepës

Për çdo vit, të hënën e katërt të nëntorit mbahet një traditë unike në Bernë, e quajtur “Tregu i qepës”, transmeton albinfo.ch.

A keni ëndërr për ushqim të shijshëm, tradita popullore dhe takime? Nëse po, si thoni për një udhëtim në Bernë? Çdo vit, kryeqyteti zviceran pret tregun jashtëzakonisht të popullarizuar të qepëve. Festimet e ditës fillojnë në agim, duke ju sjellë krijime të çuditshme nga artizanët rajonalë të Bernës. Thith atmosferën shumëngjyrëshe, të ngrohtë dhe mikpritëse të këtij qyteti në brigjet e lumit Aare.

Traditat popullore të Bernës

Të hënën e katërt të nëntorit, Berna zgjohet për një spektakël të pazakontë. Fermerët, shitësit ambulantë dhe artizanët marrin përsipër qytetin në dritën e parë – nga stacioni hekurudhor përtej Sheshit Federal (Bundesplatz). Tezgat mbushen me krijime që përshkruajnë yllin e shfaqjes: qepën. Ka qepë të çdo lloji, ngjyre dhe forme: kurorat, telat e thurur dhe personazhet e qepëve tërheqin mijëra shikues kuriozë çdo vit. Ky treg është një dëshmi e suksesit ndërkombëtar të këtij festivali folklorik të pamundur. Por cilat janë origjina e kësaj tradite?

Një traditë që daton në shekullin e 15-të

Ka histori të ndryshme që rrëfejnë lindjen e këtij zakoni shekullor, por konsensusi është se ai filloi në fund të shekullit të 15-të, shkruan House of Switzerland. Më saktësisht, më 1405. Historia na tregon se pasditen e 14 majit, një zjarr shpërtheu në qendër të Bernës, duke përhapur panik në të gjithë qytetin. Fermerët nga zonat përreth – veçanërisht Fribourg – të alarmuar për dramën që po zhvillohej, erdhën për të luftuar flakët, e cila po u përhapte me një shpejtësi alarmante. Zjarri shkatërroi tre të katërtat e qytetit, duke marrë rreth 600 shtëpi dhe rreth 100 jetë. Për të shëruar plagët e asaj që tani konsiderohet të jetë zjarri më i madh në historinë e Zvicrës, autoritetet vendosën të zëvendësonin shtëpitë e drurit dhe të rindërtonin qytetin në gur ranor. Për të treguar mirënjohjen e tyre, ata i ftuan fermerët të vijnë dhe të shesin prodhimet e tyre në një ngjarje gjithëditore në zemër të qytetit. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI