Lajme

Një variant i koronavirusit po qarkullon në Zvicër këtë verë

Më e keqja e pandemisë Covid është zhdukur prej kohësh dhe nuk është më kriza shëndetësore që ishte në 2020 ishte 2021.

Megjithatë, sipas epidemiologëve, një lloj i ri i virusit Omicron, EG.5, ka qarkulluar në Zvicër që nga korriku.

Është më ngjitës se variantet e mëparshme të Omicron dhe besohet se vaksinat nuk ofrojnë mbrojtje totale kundër tij, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Lajmi i mirë, megjithatë, është se “nuk janë raportuar simptoma veçanërisht të rënda”, tha epidemiologu i Gjenevës, Antoine Flahault.

Siç ishte rasti gjatë valëve të mëparshme, njerëzit që rezultojnë pozitivë duhet të mbajnë një maskë dhe “të trajtohen sa më shpejt që të jetë e mundur për të shmangur përfundimin në spital”, shtoi Flahault.