Lajme

Nora Gjakova siguron medalje olimpike, pranë medaljes së artë

Mësohet se Nora Gjakova ka siguruar medalje olimpike në kategorinë e 57 kilogramëve, pas fitores ndaj Tsukasa Yoshidan në Lojërat Olimpike që po mbahen Tokio, trasmeton albinfo.ch.

Fillimisht, xhudistja jonë ka arritur të fitojë ndaj kundërshtares Kaja Kajzer nga Sllovenia, duke arritur kështu të shkojë në gjysmëfinale.

Ajo ka arritur të fitojë me Ippon. Gjakova fillimisht mori një waz-ari, kurse më vonë e përfundoi ndeshjen me Ippon për t’u kualifikuar në gjysmëfinale.

Ndërkohë, më herët ka mundur edhe holandezen Sanne Verhagen, në kuadër të Lojërave Olimpike Tokio 2020.

Në përballjen me japonezen, Gjakova fitoi përmes “Golden Score”, duke kaluar kështu në finale, aty ku shpreson të fitojë medaljen e artë.

Në finale për të artën xhudistja nga Peja do të përballet me fituesen e duelit tjetër gjysmëfinal Jessica Klimkait dhe Sarah Leoine Cysique.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI