Lajme

OBSH: Të dhënat e Kinës ‘nënpërfaqësojnë’ ndikimin e vërtetë të shpërthimit të Covid-it

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka kritikuar përkufizimin “shumë të ngushtë” të Kinës për vdekjet nga Covid-19, duke paralajmëruar se statistikat zyrtare nuk po tregojnë ndikimin e vërtetë të shpërthimit, shkruan “TheGuardian”, përcjell albinfo.ch.

Ekziston një shqetësim në rritje për shtimin e madh të infeksioneve Covid, pasi Pekini muajin e kaluar papritmas hoqi  të gjitha kufizimet e vijës së ashpër, me spitalet dhe krematoriumet të mbingarkuar shpejt.

“Ne ende nuk kemi të dhëna të plota”, tha drejtori i urgjencave të OBSH-së, Michael Ryan.