Lajme

OBSH thotë se mund të shfaqet një variant më i rrezikshëm i koronavirusit

Një variant më i rrezikshëm i koronavirusit mund të paraqitet, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë.

OBSH aktualisht po monitoron disa variante të koronavirusit, përfshirë variantin e sapo zbuluar EG5, i cili po përhapet në SHBA dhe Britaninë e Madhe, tha sot drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Ekziston rreziku që të shfaqet një variant më i rrezikshëm që mund të shkaktojë një rritje të papritur të rasteve të infeksionit dhe vdekjes”, tha Ghebreyesus.

Ai shtoi se agjencia do të publikojë një raport të vlerësimit të rrezikut sot, raporton Reuters, përcjell Albinfo.ch.

Përveç kësaj, OBSH lëshoi ​​sot një sërë rekomandimesh të përhershme për Covid-19, në të cilat u bëri thirrje vendeve që të vazhdojnë të raportojnë të dhënat për këtë infeksion, kryesisht për vdekshmërinë, dhe të vazhdojnë ofrimin e shërbimeve të vaksinimit./Albinfo.ch/