Autotech

Opeli po rikthehet me anë të tregut rus

Furgoni i pasagjerëve tip “Zafira Life” dhe automjeti kompakt sportiv tip “Grandland X” po i shiten klientëve rusë

Prodhuesi gjerman i veturave Opel njoftoi sot se ishte rikthyer në Rusi, pasi doli katër vjet më parë nga tregu, në vitin 2015, mes një krize të rëndë ekonomike.
Valuta e rublës ruse humbi gjysmën e vlerës së saj në vitin 2014-2015 mes sanksioneve të dëmshme për aneksimin e rajonit të Krimesë në Ukrainë dhe rënien e çmimeve të naftës, një eksport i rëndësishëm ky në vend.Kompania deklaroi se prodhuesi Ruesselsheim, me qendër në Gjermani, ka rihyrë në treg, duke nisur prodhimin në një ndërtesë në qytetin perëndimor rus të Kalugas.Furgoni i pasagjerëve tip “Zafira Life” dhe automjeti kompakt sportiv tip “Grandland X” po u shiten klientëve rusë.
Shefi ekzekutiv, Michael Lohscheller, deklaroi se në vitet e ardhshme Opel do të rrisë gradualisht operacionet në Rusi.

“Në vitet e ardhshme, do të ketë të paktën një model të ri ‘Opel’ çdo vit”, theksoi Lohscheller.