Lajme

Papa Françesku kërkon falje pasi përdori fjalë fyese për homoseksualët 

Papa Françesku kërkoi falje të martën pasi përdori një term të konsideruar në italisht si vulgar dhe fyes për homoseksualët, gjatë një takimi me dyer të mbyllura me peshkopët italianë.

“Papa nuk kishte ndërmend kurrë të ofendonte apo të shprehej me komente homofobike dhe u kërkon falje atyre që u ndjenë të ofenduar nga përdorimi i një fjale”, thuhet në këtë deklaratë për shtyp. Kjo fjalë që i përket dialektit të Romës, “frociaggine”, është e vështirë për t’u përkthyer. Është një derivat i fjalës “frocio”, një fyerje që do të thotë “peder” në romake dhe që përcakton në mënyrë pejorative një mjedis të kushtëzuar nga “fags”.

Këto fjalë u tha nga papa 87-vjeçar më 20 maj gjatë një takimi me dyer të mbyllura me 250 peshkopë të Konferencës Episkopale Italiane (CEI). Papa i kishte ftuar ata të mos mirëpresin homoseksualët në seminare fetare, duke besuar se tashmë kishte shumë “frociaggine”.

Këto komente u raportuan të hënën nga disa gazeta italiane, veçanërisht e përditshmja kryesore Il Corriere della Sera. “Sipas peshkopëve të kontaktuar” nga Corriere, “është e qartë se Papa sovran nuk ishte në dijeni se sa fyese ishin fjalët e tij në italisht”, shkruante e përditshmja kryesore italiane në faqen e saj të internetit. Fjalët e bëra jehonë nga media në mbarë botën Këto fjalë të diskutueshme u morën nga media anembanë botës, duke shkaktuar zhgënjim dhe indinjatë në mesin e shoqatave që mbrojnë të drejtat LGBTQ, veçanërisht pasi Papa u befasua nga hapja e tij ndaj këtij komuniteti në fillimin e pontifikatës së tij në 2013, përcjell albinfo.ch.

“Nëse një person është homoseksual dhe kërkon Zotin me vullnet të mirë, kush jam unë që t’i gjykoj?” Ai tha se njoftimi për shtyp i Selisë së Shenjtë nuk konfirmon se Papa argjentinas e ka përdorur këtë term, por thjesht i referohet artikujve të shtypit që e citojnë atë. është vend për të gjithë, për të gjithë! Askush nuk është i padobishëm, askush nuk është i tepërt, ka vend për të gjithë.”